Результати річного моніторингу мережевої сонячної електростанції потужністю 10 кВт для забезпечення електроенергією житлової будівлі

Дахову мережеву сонячну елект­ростанцію загальною потужністю 10 кВт було встановлено в рамках українсько-німецького проекту «Сталий розвиток житлового госпо­дарства в Україні: сприяння місце­вому розвитку та посилення ролі громадських організацій», що част­ково фінансувався Європейським Союзом. В рамках проекту був розроблений Практичний посібник з будівництва сонячної електростанції для забезпечення електроенергією житлової будівлі «Сонячна енергія – це наше майбутнє!». Ознайомитися з Посібником можна за посиланням  http://energycluster.com.ua/Publikacii

Мережева сонячна електростанція встановлена на даху приватного до­могосподарства в с. Комишани Херсонської області. Домогосподарство взагалі не споживає природного газу. Усі зовнішні стіни утеплені пінополістиролом товщиною 10 см. Стеля утеплена мінеральною ватою товщиною 10 см. Встановлені вікна з 5-ти камерним профілем та двокамерними склопакетами з енергозберігаючим напиленнням зовнішнього скла. Для опалення встановлено котел на біопаливі потужністю 10 кВт та електричний котел з регульованою потужністю від 2 до 6 кВт. Для економії коштів власник домогосподарства встановив двотарифний лічильник для обліку електроенергії у час з 23:00 до 7:00 по нічному тарифу, що в половину менше звичайного. Вартість встановлення сонячної електростанції та підключення до «зеленого» тарифу склала 338 398,24 грн.

Bezymyannyy

Bezymyannyy2Річне споживання приватного домогосподарства у період з листопада 2015 р. по листопад 2016  р. склало 9683 кВт*год., у тому числі за денним тарифом – 3 414  кВт*год., за нічним тарифом – 6 269 кВт*год. Найбільше споживання електроенергії у зимовий період припадає на нічний час, оскільки обігрів домогосподарства здійснюється за допомогою електричного котла. Аналізуючи звітний період, пікове споживання було зафіксовано в січні.

Bezymyannyy3Під час моніторингу роботи сонячної станції власник домогосподарства щомісяця знімав показники інвертора, що показує загальний виробіток електроенергії сонячною станцією. Всього сонячною електростанцією за рік вироблено – 10 252 кВт*год. З Діаграми 2. ми бачимо, що найбільша генерація за аналізований період була в серпні.

Bezymyannyy4Згідно постанови НКРЕКП «Про затвердження Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств» побутовий споживач продає енергопостачальнику за «зеленим» тарифом, встановленим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до Закону України «Про електроенергетику», електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання генеруючою установкою приватного домогосподарства в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії таким приватним домогосподарством. На Діаграмі 3. ми бачимо, що у період з квітня по вересень виробіток сонячної електростанції перевищує споживання домогосподарства, що дає можливість власнику домогосподарства продавати електроенергію по «зеленому» тарифу.

Bezymyannyy5

У період з квітня по жовтень власник домогосподарства отримував кошти від продажу електроенергії по «зеленому» тарифу. Усього за звітний період було продано 4 339 кВт*год на загальну суму 24 344,31 грн.

Доходи власника домогосподарства від продажу електроенергії за «зеленим» тарифом підлягають оподаткуванню – податок з доходу фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір. Оскільки місячний дохід власника не перевищує 10 мінімальних заробітних плат на 1 січня податкового року – він має сплатити 18% ПДФО та 1,5% військовий збір.

Річний прибуток для даного домогосподарства від продажу електроенергії по «зеленому» тарифу з вирахуванням податків склав 19 597,18  грн.

Фінансовий розрахунок річної економії / річного прибутку

Bezymyannyy6Якби власник домогосподарства не встановив сонячну електростанцію та продовжував оплачувати електроенергію за 2-х зонним лічильником, то за звітний період він би сплатив  9 440,71 грн.

Завдяки сонячній електростанції за рік власник сплатив  Херсонобленерго  3 829,00 грн.

Отже річна економія/прибуток від використання сонячної електростанції та продажу електроенергії по «зеленому» тарифу склала:

Річна економія/прибуток = (9 440,71 – 3 829,00) +  19 597,18  = 25 208,9 грн.

Опираючись на вище наведені розрахунки, простий термін окупності мережевої сонячної електричної станції на 10 кВт для даного домогосподарства складає 13,5 років.

Такий термін окупності пов’язаний з тим, що для опалення будинку використовується електричний котел. В разі відсутності споживання електричної енергії на опалення, термін окупності буде набагато менший.

Точно спрогнозувати економію та прибуток від сонячної електростанції неможливо, але, зважаючи на постійний ріст тарифів на електроенергію, можна з впевненістю сказати, що інвестиції у сонячну енергію не тільки окупляться, а й будуть приносити стабільний прибуток протягом всього строку експлуатації сонячної електростанції.

Джерело: http://energycluster.com.ua/