Я хочу давати дорогу молодим, — голова об’єднаної громади

Олександр Любченко, голова Нивотрудівської об’єднаної територіальної громади, що на Дніпропетровщині, переконаний: молоді робітники більш креативні та веселіші, краще знають, як керувати та розвивати громаду.

Ірина Соломко: Коли об’єдналась ваша громада, і наскільки складно цей процес відбувався?

Олександр Любченко: Наша громада об’єдналась однією з перших в Україні. В Дніпропетровській області таких об’єднаних громад вже 15. Наш район об’єднався повністю:  було десять сільських і дві міські ради, наразі є дві міські та дві сільські ради.

Ірина Соломко: Тобто вийшло чотири громади: дві громади на базі сел, і дві – міста.

Олександр Любченко: Так, спочатку була пропозиція об’єднатися в дві громади в районі, бо кажуть, що чим більше громада, тим більше можливостей, але на зборах люди не захотіли об’єднуватись з Апостолівською громадою.

Ірина Соломко: Чому люди цього не захотіли?

Олександр Любченко: В Апостолівській громаді були дуже високі борги по житлово-комунальному підприємству, в той час як в нашого ЖКП, яке обслуговує 11 населених пунктів району, ніяких боргів не було. І люди на зборах побоялись, що, в разі об’єднання з Апостолівською громадою, будуть вирішуватись нагальні проблеми не наші, а більшого населеного пункту.

Раніше Вільненська і Нивотрудівська громади – були одним цілим. Було не дуже зручно. Тепер ми під себе забрали і школи, і амбулаторії, і школи естетичного виховання.

Ірина Соломко: Наскільки вам цей тягар легко нести?

Олександр Любченко: На даний момент ми йдемо попереду законодавчої бази. Після 25-ого травня має бути оголошений конкурс на посади в сільрадах, але в зв’язку з тим, що в нас зараз декілька наших співробітників вийшли на пенсію, ми вже починаємо омолоджувати колектив, користуючись наданою нам можливістю від держави набирати людей до 25-ого травня без конкурсу.

Ірина Соломко: Омолодження – зовсім непогано.

Олександр Любченко: Так, молоді робітники більш креативні, веселіші. І їх в нас доволі багато. Я в свої 55 років в нашому колективі найстарший. В наступному році закінчиться мій термін головування громадою, і я хочу молодим дати дорогу – вони знають, як керувати краще.

Ірина Соломко: Які етапи були найважчими з моменту об’єднання?

Олександр Любченко: В нас оновився депутатський корпус, і депутати ще поки не увійшли в потрібну колію. Інколи буває таке, що потрібно негайно скликати сесію, аби прийняти рішення, а вони скаржаться на те, що їх мали б про це сповістити заздалегідь.

Отже, перша проблема — поки важкувато співпрацювати з новими депутатами.

Друга проблема – структура, яка поки що невдосконалена і постійно змінюється.

Ірина Соломко: Наскільки збільшився ваш бюджет після об’єднання громади?

Олександр Любченко: Ми з нашим головним бухгалтером підрахували, якщо податки будуть йти такими же темпами, як йшли перші три місяця, наших власних надходжень буде десь 1,5 млн грн. Це 10% від загально бюджету, враховуючи субвенції, які складають 6 млн. 400 тис. – на освіту, і 3 млн. 400 тис. – на медицину.

Ірина Соломко: Чи вистачає цих субвенцій для покриття видатків?

Олександра Любченко: Ні, не вистачає. Співвідношення первинної медицини до вторинної: 3⅚5%. В той час, коли для виживання первинної медицини співвідношення має бути 45/55%. Мені здається, що до об’єднання потрібно було провести оптимізацію,  а не перекладати ці питання на сільських голів.

Ірина Соломко: Зараз ваша громада готується до виборів старост?

Олександр Любченко: На наступній сесії ми приймемо рішення стосовно дати проведення виборів.

Ірина Соломко: І вибори старост будуть саме в одній громаді, в тій, яка менша?

Олександр Любченко: Раніше, згідно законодавства, староста мав бути в населених пунктах, в яких чисельність перевищує 50 чоловік. В наших економічних реаліях – це занадто.

В громаді, яка до нас приєднана, є чотири села, і це 1200 чоловік. В нашому селі — Нива Трудова — 4500 тис. На ті чотири села буде обиратися один староста. Тим більше, що трудові активи, господарські книжки – все ми забрали до себе.

Ірина Соломко: Яка відстань між цими населеними пунктами?

Олександр Любченко: Між нашою садибою і центром приєднаної громади приблизно 7 км.

Ірина Соломко: Питання сполучення вирішено? І який стан доріг?

Олександр Любченко: Стан доріг жахливий. Повз нас проходить дорога обласного значення. Коли ми писали листи в «Укравтодор» з вимогою полагодження цих доріг, вони завжди посилалися на брак коштів.  Раніше ми не мали права закладати в наш місцевий бюджет кошти для того, щоб робити дорогу, яка проходить повз наше село. Минулого року змінилася ця норма, і в наших планах є ремонт.

Сполучення в нас добре, тому що між нами проходить залізна дорога, і є відповідні зупинки електричок. Є ще автобуси, які повз наші села прямують на Кривий Ріг.

Ірина Соломко: Центр надання адміністративних послуг буде відкритий тільки в вашій садибі? Як тоді бути з цими населеними пунктами, які знаходяться далі від вас?

Олександр Любченко: Для таких громад, як наша, робити Центр надання адміністративних послуг нерентабельно. Наші села скупчені. До найближчого райцентру електричка їде п’ять хвилин. Наприклад, питання нерухомості потрібно все одно вирішувати в БТІ. Якщо би ми приймали всі документі і самі відвозили в БТІ, яке нічого безкоштовно не робить, то на організацію цього процесу ми мали б витрати близько 400тис. грн.

Ірина Соломко: Тобто ви всі послуги так і будете отримувати в місті. ЦНАПу не буде навіть в центрі об’єднаної громади?

Олександр Любченко: Багато послуг ми будемо надавати по домовленості з  Апостолівською міською радою. Деякі послуги, які були в районі, вона забирає до себе. По деякім ми співпрацюємо: разом співфінансуємо притулок, територіальній центр, дитячий оздоровчий табір «Зміна».

Ірина Соломко: Ви допускаєте в такому випадку можливість все ж таки укрупнення громади. Її об’єднання з містом. Якщо ваші мешканці все одно будуть їздити для вирішення своїх проблем в Апостолове?

Олександр Любченко: Допускаю. Час покаже.

Нам говорять, що ми можемо збільшити бюджет на ремонт доріг з акцизу на продаж паливно-мастильних матеріалів, але в нас немає жодної заправки, на відміну від того ж Апостолова.

Сподіваємось, що будуть зміни до законодавства в частині земельного, податкового та бюджетного кодексів, і ми зможемо отримувати додаткові надходження.

Програма створена за сприяння проекту DESPRO. Проект не обов’язково поділяє точку зору авторів програми та її учасників, яка була висловлена в програмі.

Джерело: Децентралізація влади